Ako vybrať kolobežku?

Jazda na kolobežke je skutočne návyková. Môžete s ňou jazdiť len tak po okolí, využiť ju ako dopravný prostriedok, vziať ju so sebou pri venčení psa alebo na šantenie s deťmi. Na poľné cesty sa pochopiteľne hodia iné konštrukčné typy ako na asfaltové cyklotrasy, nehovoriac o špeciálnych kolobežkách na freestyle. V tomto našom radcovi vám ozrejmíme, ako vybrať kolobežku podľa základných typov a všetkých dôležitých parametrov.

Jazda na kolobežke je skutočne návyková. Môžete s ňou jazdiť len tak po okolí, využiť ju ako dopravný prostriedok, vziať ju so sebou pri venčení psa alebo na šantenie s deťmi. Na poľné cesty sa pochopiteľne hodia iné konštrukčné typy ako na asfaltové cyklotrasy, nehovoriac o špeciálnych kolobežkách na freestyle. V tomto našom radcovi vám ozrejmíme, ako vybrať kolobežku podľa základných typov a všetkých dôležitých parametrov.

Doba čítania 11 min.
David, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať kolobežku podľa typu konštrukcie

S nafukovacími kolesami

Kolobežky s nafukovacími kolesami vás nesklamú v žiadnej situácii. Hodia sa dobre na asfaltové cyklotrasy, mestskú dlažbu aj lesné cestičky s drobnejšími nerovnosťami.

  • Univerzálna

  • Jednoduchá ovládateľnosť

  • Výrazne lepšie tlmenie nárazov

  • Vyššia priľnavosť kolies

  • Mäkké kolesá kladú väčší odpor

  • Riziko defektu kolesa

  • Náročnejšia údržba

  • Vysoká hmotnosť

Kolobežky s nafukovacími kolesami

Skladacie

Skladacie kolobežky sú najvhodnejšie na kratšie vzdialenosti v mestách. Skvele sa hodia napríklad na prejazdy medzi kanceláriou a električkovou zastávkou. Cestovanie v MHD je s nimi menej problematické a rovnako tak je jednoduchšie ich prevážať aj v aute.

  • Kompaktné

  • Ľahké

  • Riadidlá majú nastaviteľnú výšku

  • Široký výber

  • Menej odolná konštrukcia

  • Náročnejšia na údržbu

  • Nosnosť obvykle len do 120 kg

Skladacie kolobežky

Terénne (športové)

Terénne kolobežky sa vyznačujú nafukovacími kolesami a tým , Že predné koleso (až 25 palcov) býva väčšie ako zadné. Hodí sa pre nerovné terény, chodníky, splavovanie kopcov alebo aj pre psie záprahy.

  • Skoro všetky modely disponujú odpruženou vidlicou

  • Pevná a odolná konštrukcia

  • Ľahký rám

  • Kvalitné brzdy

  • Menej skladné

  • Absencia doplnkov (stojanček, blatníky a pod.)

Terénne kolobežky

Freestyle

O niečo menej bežným prevedením sú freestylové kolobežky, ktoré ocenia hlavne milovníci skateparkov a U-ramp. Na týchto kolobežkách je možné totiž vykonávať rôzne skoky a triky s výrazne nižším rizikom poškodenia kolobežky. Typické sú pre nich malé tvrdé kolieska a veľmi nízke nášľapy.

  • Vysoká kvalita použitých materiálov

  • Veľmi odolná konštrukcia vrátane koliesok

  • Citlivé a presné ovládanie

  • Nízka hmotnosť

  • Hodia sa iba na rovný povrch

  • Nie je možné meniť výšku riadidiel

  • Spravidla nie sú skladacie

  • Vysoká cena

Freestyle kolobežky

Elektrokolobežky

Rovnako ako elektrobicykle sú dnes čím ďalej populárnejšie aj elektrické kolobežky. Okrem bežných parametrov sa tu rieši aj dojazd a maximálna rýchlosť, ktorá môže dosiahnuť aj nad 30 km/h.

  • Vďaka motorovému pohonu o jeden fun factor navyše

  • Šetrí vaše sily – menej odrážania (alebo žiadne)

  • Rýchle

  • Pohodlné

  • Vplyvom motora vyšší odpor pri odrážaní

  • Náročnejšia údržba

  • Vyššia hmotnosť

  • Vyššia cena

Elektrokolobežky

Výber kolobežky podľa určenia

Pre dospelých

Zamerajte sa na požadovaný štýl jazdy a typ povrchu. Kolobežky môžu byť prispôsobené na zjazd prudkých kopcov, prepletanie sa mestom alebo pohodovú prechádzku parkom. S tým všetkým sa spája napríklad zvýšená odolnosť rámu a preto je správna voľba oveľa komplexnejšou záležitosťou ako v prípade detskej kolobežky.

Detské

Na detských kolobežkách môžu brázdiť deti už od dvoch rokov. Modely pre najmenších sú pre vyššiu stabilitu opatrené jedným kolesom navyše. Jedná sa o tzv. trojkolesové kolobežky. Deti si tak ľahšie osvoja potrebnú rovnováhu.

Pre o niečo staršie ratolesti možno pochopiteľne vyberať aj zo širokej škály klasických dvojkolesových konštrukcií.

Všeobecne sú všetky varianty detských kolobežiek ľahšie ako verzie pre dospelých a znesú aj menej odolné materiály, ako napr. tvrdený plast. U väčšiny je možné tiež nastaviť výšku riadidiel, čo v tejto kategórii zohráva veľmi významnú úlohu.

Detské kolobežky

Trojkolesové kolobežky

Dôležité parametre

Nosnosť

Maximálnu nosnosť, teda váhu, ktorú kolobežka unesie, vyberajte nielen podľa váhy samotného jazdca, ale aj vecí, ktoré bude jazdec prevážať. Počítajte s tým, že plný batoh s obedom a notebookom pridá pokojne aj 5 kg záťaže navyše. K tomu všetkému by ste ešte mali pripísať aj nejakú rozumnú rezervu.

U kolobežiek pre dospelých sú veľké rozdiely v nosnosti. Napríklad mestské modely bežne ponúknu nosnosť od 90 kg. Freestyle kolobežky od 80 do 100 kg, ale pri normálnej prevádzke bez skokov a nárazov unesú aj viac, pretože sú konštruované na extrémne zaťaženie.

Detské modely spravidla odvezú okolo 75 kg.

Hmotnosť

Akú hmotnosť možno považovať za prijateľnú záleží opäť na type konštrukcie kolobežky a tiež materiáli rámu.

Čím bude kolobežka ľahšia, tým lepšie sa bude ovládať. Nízku hmotnosť oceníte hlavne v meste a všade inde tam, kde je potrebné kolobežku prenášať. A rovnako tak je nízka váha vítaná aj pri freestylových kolobežkách, ktoré môžu vážiť aj pod 3,3 kg, aby sa s nimi dalo lepšie skákať a vykonávať rôzne triky.

Naopak terénne kolobežky sa s váhou dostanú aj na 9 kg a viac. Dôvodom sú vysoké nároky na odolnosť a stabilitu na nerovnostiach. Vyššia váha tu navyše prispieva k priľnavosti kolies na hladkom povrchu.

Tvrdosť kolies

Jednoduchá rovnica hovorí, že čím tvrdšie kolieska, tým rýchlejšia jazda, ale s menším komfortom kvôli horšiemu tlmeniu nárazov.

Kolesá sa najčastejšie vyrábajú buď v celogumovom prevedení z polyuretánu a plastových ráfikov, alebo v nafukovacom variante. Ak zostávate verní hladkému terénu, vystačíte si s menšími gumovými kolieskami. Tie sú tiež vhodnejšie pre začiatočníkov a deti vďaka lepšej ovládateľnosti.

Pokiaľ sa však terén, po ktorom plánujete jazdiť, rôzni, je jednoduché zvoliť nafukovacie prevedenie a väčšie rozmery kolies, ktoré sú vhodnejšie aj pre dlhšie prejazdy a športovejšiu jazdu.

Priemer kolies

Najmenší rozmer nafukovacích kolies je 12 palcov (1 palec = 2,54 cm). Ide o ideálny rozmer pre začiatočníkov vďaka skvelej ovládateľnosti.

16-palcové kolesá sú stále veľmi dobre ovládateľné a zároveň je s nimi jednoduchšie naberať rýchlosť.

Rýchlosť o to ľahšie naberajú aj kolobežky s väčším predným kolesom, ale zároveň sú o niečo horšie ovládateľné. Pre začiatočníkov sa preto príliš nehodia. Zároveň ale táto kombinácia zaisťuje vyššiu stabilitu vo vysokej rýchlosti. Vyložene športové kolobežky potom môžu mať kolesá s priemerom 26 palcov vpredu a 20 palcov vzadu.

Veľkosť kolesa (″)

Štýl jazdy

12

Do mesta, na cyklotrasu.

16

Väčšia rýchlosť, výborné ovládanie po meste.

20

Univerzálna veľkosť, do mesta aj na výlety.

26

Na dlhšie cestovanie, ťažšie terény.

Riadidlá

U riadidiel sa zamerajte predovšetkým na ich rozmer a ergonómiu. Čím sú širšie, tým stabilnejšia a pohodlnejšia jazda bude. Na zvýšenie komfortu môžu byť na držadlách nainštalované rohy mieriace vpred pre alternatívny spôsob uchopenia.

Pri nastaviteľných modeloch by riadidlá mali mať rozpätie aspoň 90 – 130 cm pre dospelých a od 50 cm pre deti.

Výška jazdca (cm)

Približná výška riadidiel (cm)

100 – 120

50 – 55

120 – 140

60 – 65

140 – 160

70 – 75

160 – 170

80

170 – 180

85

180 – 190

90

190 a viac

95 a viac

Rám

Materiál rámu ovplyvňuje nielen váhu kolobežky, ale aj jej odolnosť. Vychádzajte z toho, že oceľový rám je úplný základ pri akomkoľvek konštrukčnom variante určenom pre dospelých.

Voľbou pre najnáročnejších je karbón, ktorý vyniká svojou pevnosťou a bohužiaľ aj o poznanie vyššou cenou.

Brzdy

Bežne sa môžete stretnúť s tromi typmi bŕzd. Každé prevedenie je vhodné na iný štýl jazdy. Okrem odlišnej konštrukcie sa líšia aj mierou efektivity brzdenia a cenou.

Sú klasikou, ktorú poznajú všetci cyklisti – jednoduchá páčka na riadidlách. Tieto modely budú vyhovovať drvivej väčšine jazdcov, pretože poskytujú dostatočný výkon za nízku cenu. Sú vhodné na dlhšie vzdialenosti a ich veľkou výhodou je jednoduchá údržba.

Tiež kotúčové alebo diskové brzdy budú vhodnejšie na dlhšie vzdialenosti a oceníte ich hlavne pri prudkých zjazdoch. Zvládajú perfektne brzdiť aj pri vysokých rýchlostiach v náročných poveternostných podmienkach. Špičková funkčnosť sa pochopiteľne prejaví aj na cene. Kotúče sú navyše náročnejšie na údržbu aj nastavenie.

Šliapacia brzda umiestnená nad zadným kolieskom je určená pre nenáročných užívateľov. V krízových situáciách vás však môže zradiť a preto sa príliš neodporúča na rýchlu jazdu na nerovných povrchoch.

Stúpadlo

Stúpadlo alebo nášľap je stojnou plochou kolobežky. Jeho výška, dĺžka a šírka sú pri výbere úplne zásadné.

Výška stúpadla

Nižšie umiestnenie stúpadla umožní svižnejšiu jazdu. Ak budete jazdiť na hladkom asfalte, výška by sa mala pohybovať medzi 4 – 5 cm. Pre nerovný povrch sa hodí výška stúpadla cca 5 - 7 cm.

Dĺžka stúpadla

Za dostačujúce možno považovať 35 cm pre deti a 40 cm pre dospelých.

Šírka stúpadla

Všeobecne sú vhodnejšie užšie nášľapy, ktoré vás nebudú nútiť stáť mimo os kolobežky. To znamená, že aj 10 – 11 cm by malo stačiť. Pri výbere pochopiteľne zohľadňujte prípadnú nadmernú veľkosť vášho chodidla. Pozornosť ďalej venujte zadnej náprave, pretože práve v tejto oblasti sa bude pohybovať odrazová noha.

Rady a tipy

Pokiaľ nemáte vytipovaný konkrétny terén alebo sa chystáte kolobežku zdieľať s ďalšími ľuďmi s odlišnými preferenciami, vyberte stredne veľkú kolobežku s 20″ nafukovacími kolesami.

Pre jazdenie do práce pravdepodobne najviac využijete ľahkú skladaciu kolobežku so stredne veľkými či menšími kolesami v závislosti od toho, či budete jazdiť po hladkom či mierne hrboľatom povrchu.

Kolobežka je na údržbu nenáročná, napriek tomu je potrebné dodržiavať pár základných pravidiel. Pred každým použitím:

  • Dotiahnite skrutky, upínacie páčky a pružinové mechanizmy.

  • Prezrite pneumatiky či kolieska a ložiská.

  • Odstráňte hrubé nečistoty z mechanických miest. Po sezóne uložte kolobežku na suché a ideálne aj temné miesto. Pneumatikám by totiž mohlo škodiť priame slnečné svetlo.

Hoci boli predtým kolobežky na chodníkoch tolerované, v súčasnej dobe (predovšetkým kvôli zdieľaným elektrokolobežkám a iným typom elektrovozidiel) sa nazeranie na jazdu v pešej zóne zmenilo. Na kolobežky sa vzťahuje rovnaký zákon ako na bicykle. Patria na cyklotrasu alebo cestu. Jazdec na kolobežke je rovnako ako vodič účastníkom cestnej premávky, preto musí rešpektovať pravidlá vozovky. V prípade kolóny ju smie opatrne obchádzať na pravej strane vozovky. Osoby mladšie ako 18 rokov musia nosiť prilbu a deti do 10 rokov musia byť sprevádzané osobou staršou ako 15 rokov.